ABD TÜFE Sonrası Altın Fiyatları İçin Ne Beklenmeli?

Yumuşak ABD TÜFE, Fed’in faiz artırımı beklentilerini azalttı. Böylece zayıflayan dolar, parlak metalin görünümünü destekledi. Bunun sonucu olarak altın fiyatları yükselişe geçti. Ancak, bu yükselişin devamının gelip gelmeyeceğine ilişkin şüpheler var. Bu ortamda stratejistler ve analistler altından daha fazla yukarı yönlü ivme bekliyor.

ANZ: Altın daha fazla yatırım talebi görecek

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, yeni verilerin ABD enflasyonunda yavaşlamaya işaret etmesi ve Federal Reserve’in faiz artırım kampanyasının sona ereceği sinyalini vermesiyle Çarşamba günü yükselişe geçti. ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ekim ayında değişiklik göstermedi. Ayrıca, çekirdek enflasyondaki yıllık artış son iki yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Bu da enflasyon senaryosunun yumuşadığına işaret etti. ANZ Bank stratejistlerine göre jeopolitik gerilimler yinelenen bir özellik haline geliyor

Stratejistler, yumuşak enflasyon verilerinin Fed’in bu yıl para politikasını daha da sıkılaştırması yönündeki baskıyı azaltmasının muhtemel olduğunu söylüyor. Bu durumun değerli metalde güçlü alımlara yol açtığını belirtiyorlar. Muhtemelen, bunun altına yönelik yatırım talebini daha da destekleyeceğini kaydediyorlar. Bu bağlamda stratejistler, şu yorumu yapıyor:

Ayrıca jeopolitik gerilimlerin tekrar eden bir özellik haline geldiğini ve bunun da yapısal bir risk primini beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirme çabası, 2022’nin başından bu yana altın piyasasının bir özelliği oldu. Artan jeopolitik riskler bu eğilimi körükleyecektir. Bu durum, piyasa fazlasının temizlenmesi için fiziki ve yatırım talebi üzerindeki yükü azaltacaktır.

Enflasyon verilerine piyasa tepkisi

Enflasyonun beklenenden daha düşük çıkması dolar endeksinin iki aydan fazla bir süredir en düşük seviyeye inmesine yol açtı. Bunun sonucu olarak da altın diğer para birimleri sahipleri için daha uygun hale geldi. ABD Hazine tahvillerinin getirilerinde de önemli bir düşüş oldu. Böylece, 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yaklaşık %4,45’e geriledi. Ayrıca, 2 yıllık tahvillerin getirisi ise %4,8’e geriledi. Finansal ortamdaki bu değişimler, durgunluğu tetiklemeden %2 hedefine ulaşmayı amaçlayan Fed’in enflasyon kontrolüne yönelik stratejisinde bir değişikliğe işaret ettiği için çok önemli.

Son veriler, Fed’in faiz oranlarına ilişkin bir sonraki adımları hakkında spekülasyonlara yol açtı. CME FedWatch Tool’a göre, rapor sonrası opsiyon piyasası Aralık ayında faiz artırımı ihtimalini %0, Ocak ayında ise minimum olarak işaret etti. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Fed’in %2’lik enflasyon hedefini yeniden teyit etmesi, piyasa katılımcılarını gelecekteki faiz kararları konusunda diken üstünde tutuyor.

Döviz piyasaları ve altın fiyatları beklentileri

ABD dolarının enflasyon raporuyla tetiklenen düşüşü diğer önemli para birimlerini de harekete geçirdi. Bu doğrultuda Euro neredeyse son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Gelecek yıl Mayıs ayına kadar bir faiz indirimi olasılığı, hem doların değerini hem de ABD Hazine getirilerini etkileyerek piyasa beklentilerine dahil ediliyor. Bu koşullar altının güvenli liman varlığı olarak cazibesini artırıyor.

Yatırımcılar, Fed’in faiz oranı yörüngesini ölçmek için ABD perakende satış verileri ve üretici fiyat endeksi (ÜFE) gibi diğer ekonomik göstergeleri bekliyor. Altın fiyatları rallisi için ideal koşullara rağmen, metalin artışı mütevazı oldu. Bu da çeşitli jeopolitik risklere karşı devam eden piyasa uyum sürecini yansıttı. Bu arada piyasa, enflasyon verilerinin yanı sıra diğer küresel faktörleri de tartmaya devam ediyor. Piyasanın temkinli duruşu biraz da bunun bir sonucu.

Altın fiyatları teknik analizi: Yükseliş eğilimine işaretler var!

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik görünümünü şu şekilde resmediyor. Altın şu anda 200 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde işlem görüyor. Bu noktalar, sırasıyla 1.936,07 dolar ve 1.925,23 dolarda duruyor. Bu konum, uzun vadeli ortalamaların üzerinde. Bu da tipik olarak bir yükseliş eğilimine işaret eder. Bununla birlikte, mevcut fiyatın 1.952,21 dolardaki küçük destek seviyesine 1.987,00 dolardaki küçük dirençten daha yakın olduğuna dikkat etmek önemli. Desteğe olan bu yakınlık, özellikle destek seviyesi aşılırsa, bir dereceye kadar kırılganlık ve geri çekilme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Günlük altın fiyatları grafiği

Genel olarak, altın piyasası duyarlılığı yükseliş yönünde. Ancak piyasa, destek seviyesine yakınlık nedeniyle temkinli kalıyor. Bu da net bir yön eğilimi oluşmadan önce bu aralıkta dalgalanma olasılığını düşündürüyor. Ancak, hareketli ortalamalar destek sağlamaya devam ettiği sürece, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı geçmesi halinde tahminimiz yukarı yönlü hareketin hızlanacağı yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir