TİP Eskişehir’de Gezi davasında verilen cezaları protesto etti: ‘Siyaset ve hukuk tarihinde kara bir leke’

Şenay Bilik Yıldırım

ESKİŞEHİR – Türkiye İşçi Partisi (TİP) Eskişehir İl Örgütü, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davada verilen cezaları onamasına tepki gösterdi.

Yargıtay kararının Türkiye siyaset ve hukuk tarihine “kara bir leke” olarak geçtiğini ifade eden Türkiye İşçi Partisi, 1 Ekim’de “Özgürlük Yürüyüşü”nü başlatacaklarını açıkladı.

Eskişehir Doktorlar Caddesi’nde açıklama yapan Türkiye İşçi Partisi üyesi avukat Pınar Sislituna, cezaların hem kanuni açıdan hem de Gezi Parkı eylemlerine katılan milyonların ve halkın vicdanı bakımından yok hükmünde olduğunu söyledi.

Yargıtay kararının Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı ilgilendiren kısmının ise; “halk iradesini gasp etmeye dönük bir başka hukuk katliamı olduğunu” belirten Sislituna, “Can Atalay, on binlerce Hataylının oylarıyla seçilmiş, ömrünü toplumsal davalara adamış bir hukuk ve mücadele insanıdır. Anayasa Mahkemesi’nin Atalay hakkındaki başvuruya ilişkin görüşme takvimini açıkladığı gün Yargıtay tarafından verilen karar halk iradesine AYM’ye ve Hataylılara karşı açık bir tehdit, boyun eğdirme girişimidir. Yaptığınızı görüyoruz ama geri adım atmayacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

‘BU YÜRÜYÜŞ SADECE TİP’İN YÜRÜYÜŞÜ OLMAYACAK’

1 Ekim’de “Özgürlük Yürüyüşü”nü başlatarak, Hatay’dan Ankara’ya kadar yürüyeceklerini aktaran Pınar Sislituna, şunları söyledi:

“Herkes bilsin; bu yürüyüş yalnız TİP’in, yalnız TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın ya da yürüyüşe fiilen katılan kişilerin olmayacak. Özgürlüklerimiz için, halkın demokratik iradesini ortaya koymak için, onurumuz olan Gezi için yürüyeceğiz. Ama yalnız bunlar için değil. Deprem suçları ve suçlularını ifşa etmek için, emekçilerin hakları için, kadınlar için, doğanın talanına dur demek için, gençler için, barış için, sanatçılar için, gazeteciler için, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına emeğin ve özgürlüklerin damga vurması için yürüyeceğiz. Direnen tüm dostlarımızla, toplumsal mücadelenin tüm güçleriyle yürüyeceğiz ve kazanacağız. Halk kazanacak. Gezi kazanacak.”

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında, iş insanı Osman Kavala ile TİP Hatay Milletvekili avukat Can Atalay’ın da arasında olduğu 5 sanığın mahkumiyetlerini onamıştı. Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ve Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku hakkında ise 18’er yıl hapis cezası verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir