Politikacılar modayı nasıl politik ifade olarak kullanıyorlar …Renklerin ve desenlerin ardındaki gizli politik mesajlar

Modayı takip edelim ya da etmeyelim, modanın hayatımızdaki vazgeçilmez yerini kimse inkar edemez. Giyinmek günlük aktivitemizin bir parçası ve kıyafetlerinizi seçmek için iki saat ayırmanız veya iki dakika ayırmanız modanın hayatımıza kazıdığı yeri değiştirmiyor.

Yüzyıllar boyunca moda politik bir ifade olarak kullanıldı. Orta çağlarda bile, eski kanunlar halkın mevkilerinin üzerinde giyinmesini yasaklıyordu. Bugün, giysiler sosyal statünün bir temsilinden çok kendimizin, kişiliğimizin ve neyi temsil ettiğimizin bir ifadesidir. Dünyaya kim olduğumuzu ve kim olmak istediğimizi gösterme şeklimizdir.

RENKLERİN VE DESENLERİN ARDINDAKİ GİZLİ MESAJLAR

Beyaz

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın başkan yardımcısı Kamala Harris’tir. Kamala Harris, kürsüye başkan yardımcısı olarak sözlerini iletmek için tamamen beyaz bir takım elbiseyle sahneye çıktığında, kıyafet seçiminin dikkatlerden kaçması imkansızdı. O anda yapılan bir moda ifadesi değildi; politik bir olaydı.

Daha önce Hilary Clinton, Geraldine Ferraro, Shirley Chisholm ve Nancy Pelosi’nin de giydiği beyaz pantolon takımındaki renk seçimi kadın dayanışmasını simgeliyor. Beyaz, kadınların hakları için ne kadar süredir mücadele ettiklerinin sembolik bir hatırlatıcısı olarak rol oynuyor.

2019’da, ABD tarihinin en genç Kongre Üyesi olan Alexandria Ocasio-Cortez yemin ederek göreve geldiğinde beyaz bir takım elbise giymeyi de seçmişti. Daha sonra Twitter’da şöyle yazdı: “Benden önce yolu açan kadınları ve henüz gelmemiş tüm kadınları onurlandırmak için bugün tamamen beyaz giydim.”

Beyaz rengin sembolü, İngiltere’deki Suffragette’e ( Birleşik Krallık’ta kadınların oy kullanma hakkı için uzun süredir mücadele eden ‘Kadınlara Oy Verme’ kampanyasının bir parçasıydı )

kadar uzanıyor. 20. yüzyılın başlarında, kadınlar davaları için yürürken öne çıkmak için genellikle beyaz giymeyi tercih ediyorlardı. Beyaz aynı zamanda ‘saflığın’ bir simgesiydi ve beyaz farklı sosyal sınıflara sahip kadınların yürüyüşlere katılabileceği anlamına geliyordu.

Mustafa Kemal Atatürk de kesinlikle bir stil ikonu… Zaten resimlere bakıldığı zaman da bu durum kendini ortaya çıkarıyor. Bütün kıyafetleri itinayla seçilmiş ve dikilmiş. Beyaz takım elbiseyi de sıkça tercih etmesi saflık temizlik ve cesaret simgesi. Kıyafeti taşıyabilmek de bir sanattır özellikle beyazı!

Siyah

2018’de, 75. yıllık Golden Globes (Altın Küre) sırasında , ünlüler tamamen siyah kıyafetler giyerek ortaya çıktı. Siyah kıyafetleri, cinsel saldırı ve taciz kurbanlarıyla dayanışma içinde olan Time’s Up hareketine verdikleri desteği temsil ediyordu.

Dayanışmalarını temsil etmek için neden siyahın kasvetli tonu kullanılmış diye düşünebilirsiniz. baktığımızda neredeyse herkesin siyah bir şeyi var. Siyah sadece ciddi değil, aynı zamanda demokratik. Bunun yanı sıra siyah zarafeti simgelerken yoğun anlam katmanlarına sahip güçlü bir renktir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu siyah takım elbisesiyle fit durusu ile seçmenin karşısında. Takım elbisesiyle verdiği demokrasi mesajı ve durusu ciddiyeti ve dürüstlüğü temsil etmektedir. Takım elbisesi siyah olsa da her seferinde farklı renkli kravatı ile eşitlik, renklilik ve bir çok seçmene kucak açmaktadır.

Pembe

Geçtiğimiz yüzyılda pembe renk, genç kızların cinsiyeti ile ilişkilendirilmiştir. Bir kız doğduğunda pembe balonlar ve bir erkek doğduğunda mavi balonlar görmek olağandır. Ancak pembe katı bir şekilde pazarlama amaçlı bir renge dönüştürülmeden önce, 18. yüzyılda Bati ‘da pembe, kızlardan çok elit erkeklerin tercih ettiği bir renkti.

Bazen kız gibi ve zayıf olarak görülebilen pembe, artık politikacılar da Meral Akşener dahil olmak üzere birçok kişi tarafından gücü göstermek ve toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına karşı çıkmanın bir yolu olarak kullanılan bir renk. 1992 yılında meme kanseri farkındalığı için pembe kurdele kullanılması bunun en eski örneklerinden biridir.

Pembe bir pantolon takımını destekleyen birkaç siyasi figür görüldü. 2019’da Alexandria Ocasio-Cortez, Kongre Kadına Yönelik Şiddet Yasasını kabul ettiğinde pembe bir pantolon giymişti ve “Capitol Hill’de pembe giyiyoruz” diye tweet attı. Nancy Pelosi gibi diğer siyasi figürler de geçmişte pembe pantolon takımlarıyla görüldü. Aynı zamanda kalabalıkta öne çıkmanıza yardımcı olan bir renktir.

Çiçek

Renk kadar desen de modanın olmazsa olmazı. Çiçekleri düşündüğümüzde tarihteki çok önemli bir hareket aklımıza geliyor: Çiçek Gücü.

Çiçek gücü hareketi tamamen barışçıl bir protestoyla ilgiliydi. Çiçek çocuklar gösterileri sırasında süngülerin üzerine ve askerlerin ellerindeki silahların namlularına çiçek koyarlardı.

Çiçek, evrensel barış ve sevginin simgesiydi, bu yüzden çiçek vermenin yanı sıra çiçek baskıları da giyerlerdi.

KIYAFETLERİ GİY AMA ORADA DURMA

Bugün siyaset her yerde; telefonlarımızda, sokakta, haberlerde ve evet kıyafetlerimizde de var.

Ünlülerin yanı sıra politikacılar da sosyal medyada ve sosyal medya dışında birçok amaca desteklerini gösterdiler. Sosyal medyada, amaca uygun renkte bir kıyafet ya da sloganlı bir tişört giyerek ,bir fotoğrafını yayınlayarak amaca bağlılıklarını gösteriyorlar. Ancak elbette kıyafetleri giymek yeterli değil. Günün sonunda önemli olan, amaca yönelik gösterdiğimiz gerçek bağlılık ve ona yardımcı olmak için ne yaptığımızdır.

Zibi London Designer/ Zeynep Moreau

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir