‘Kanun Hükmü’ filminin yeniden çıkarılmasına sanatçılardan tepki

Türkiye’nin en uzun soluklu film festivali olan ve bu yıl 60’ıncısı gerçekleşecek Antalya Altın Portakal Film Festivali, 7-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalde, ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda 8 film yarışmaya hak kazandı. Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, ‘Kanun Hükmü’ filminde yer alan kişiyle ilgili yargı sürecinin devam ettiği gerekçisiyle filmin yarışma seçkisinden çıkarıldığını açıkladı.

Buna tepki gösteren filmin yönetmeni Nejla Demirci, kararın sinema ve belgesellere yapılan bir darbe olduğunu belirtti. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması jüri üyeleri, meslektaşlarıyla yan yana duracaklarını açıkladı. Jüri üyeleri imzalı ortak açıklamada, filmin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla görevlerini yerine getireceklerini açıkladı.

Dün sabah saatlerinde festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, filmin seçkiye geri alındığını açıkladı. Bu gelişme üzerine film seçkiye geri alınmadığı takdirde görev yapmayacaklarını açıklayan jüri üyeleri, ‘Antalya’da görüşmek üzere’ başlıklı yazılı açıklama yaptı. Filmin seçkiye geri alınmasının ardından bir açıklama da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi. Açıklamada, filmin geri alınmasıyla, festivalde FETÖ propagandası yapılmasına vesile olunmasının son derece üzücü olduğu belirtilerek, bakanlığın festivalden çekildiği duyuruldu.

Açıklamalar arka arkaya sürerken, akşam saatlerinde festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu imzalı bir açıklama daha yayınlandı. Boyacıoğlu açıklamasında, kendisine soruşturma açıldığını, can güvenliği ile ilgili tehditler aldığını, herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını, bu nedenlerle filmi tekrardan seçkiden çıkardıklarını açıkladı.

‘Kanun Hükmü’ filminin yeniden çıkarılmasına sanatçılardan tepki

Geçen sene festivalde Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan Zerrin Tekindor, paylaşıma ‘Güzelim festivalin düştüğü duruma bak. Yazıklar olsun’ diye yorum yaptı.

Diğer yandan Altın Portakallı yönetmen Reha Erdem, özel gösterimle yayınlanacak ilk filmi 1988 yapımı ‘A Ay’ ile son filmi Neandria’nın mevcut koşullarda yayınlanmasını doğru bulmadığını belirterek, festivalden çekildiklerini açıkladı.

Festivalin jürilerinden Ezel Akay, sosyal medya hesabından ‘Rezalet üzerine rezalet’ paylaşımında bulundu.

Filmin ilk kaldırılma açıklaması ve seçkiye tekrar alınması açıklamaları festivalin duyurular kısmında yer alırken, akşam filmin kaldırılmasına dair Ahmet Boyacıoğlu imzalı açıklama ise internet sitesinde yer almadı. Son gelişmeler sonrası festivalin akıbetiyle ilgili festival yönetiminden de açıklama yapılmadı.

‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanı Demet Akbağ, bu görevinden istifa ettiğini açıkladı. Akbağ’ın sosyal medya hesabından paylaştığı açıklama şöyle:

“Bir hafta boyunca sinema konuşmak ve sinemayla iç içe olmak için kabul ettiğim, Antalya Altın Portakal Film Festivali – Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Yaşanan iletişim sorunları, kriz yönetiminin yapılamaması ve ismimin dahil olmadığım olaylar içerisinde geçmesinden duyduğum rahatsızlık sebebiyle festivalde yer almayacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir