Herkesin Mutfağında Bulunuyor! Bu 3 Baharatı Kullananda Unutkanlıktan Eser Kalmıyor

Günlük hayatın koşuşturmacasında zaman zaman hepimiz bir şeyleri unutabiliyor olsak da, unutkanlığın sık sık tekrar etmesi büyük bir huzursuzluğa neden oluyor.

Bu durumun önüne geçebilmek ise beslenme alışkanlıklarını değiştirmekten geçiyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, unutkanlığa karşı güçlü bir bellek oluşturmak için 3 baharatı tavsiye ederken, her mutfakta bulunan bu baharatların kullanılması halinde kısa süre içerisinde hafızada ciddi bir ilerleme gözlemlenebiliyor.

HAFIZA İÇİN BU 3 BAHARI TÜKETİN

Sağlık üzerine çeşitli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, güçlü bir belleğe kavuşmanın anahtarı olan 3 baharattan söz etti:

* Zerdeçal
* Safran
* Kimyon

Alman bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre zerdeçalın içeriğindeki bir maddenin beynin iyileşmesinde etkili bir rol oynadığı ortaya çıktı. Beyindeki sinir hücrelerinin gelişimine katkıda bulunan zerdeçal, beyni koruyor.

Araştırmacılara göre günde 1 çay kaşığı zerdeçal tüketmek beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı oluyor. Beynin iyileşmesinde etkili bir rol oynayan zerdeçal yaşlanmaya bağlı beyin fonksiyonlarında bozulmayı azaltır.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, unutkanlık sorunu yaşayanlar için en etkili baharat olarak karşımıza çıkıyor. Bunamayı önleyen tarçın, hücre oluşumu sağlayarak beyin fonksiyonlarına etki ederek hafızayı güçlendiriyor.

SAFRAN

Safran baharatı, Crocus sativus adlı çiçekten elde edilen ve genellikle kırmızı renkli iplikler halinde kullanılan bir baharat türüdür. Bu iplikler, çiçeğin ortasındaki üç kırmızı damlayı içerir ve safran olarak adlandırılan bu baharat, özellikle renk verici ve yoğun bir aroma sağlamak amacıyla çeşitli yemeklerde kullanılır. Safran, genellikle pirinç yemeklerine, çorbalara, tatlılara ve bazı içeceklerdeki lezzetini zenginleştirmek için tercih edilir. Ayrıca, safran baharatı geleneksel olarak bazı Orta Doğu, Hint ve Akdeniz mutfağında önemli bir rol oynamaktadır. Bu baharat, değerli olması ve elde edilme sürecinin zahmetli olması nedeniyle dünya genelinde yüksek talep görmektedir.

KİMYON

Mayıs ve Haziran aylarında açan kimyonun sağlık açısından birçok faydası bulunur. İçerisinde; demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum barındıran kimyon, C ve A vitamini yönünden de oldukça zengindir. Kimyon, öğütülerek baharat, preslenerek yağ ve tohum formu da çay olarak tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir