Eski Hukuk Danışmanında Erdoğan’a Açık Mektup: “Etrafınızdaki Çakallar Sebebiyle Size Ulaşamadım”

Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi kararını tanımaması sebebiyle yüksek yargıda başlayan kriz tartışılmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski hukuk danışmanlarından biri olan Prof. İzzet Özgenç, yayınladığı açık mektupla Erdoğan’a seslendi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay kararını tanımaması yüksek yargıda kriz yaratmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Yargıtay’ın uygulamalarının yerinde olduğunu ifade etmişti.

Yüksek yargıda yaşanan krizin yankıları sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski hukuk danışmanlarından olan Prof. İzzet Özgenç sosyal medyadan yayınladığı mektupla Erdoğan’a seslendi.

“Sayın Cumhurbaşkanım, değerli ağabeyim… Bu mektubu size, resmi bir sıfat taşımadan ve resmi bir statüye sahip olmadan uzun yıllar hukuk alanında danışmanlığınızı yapan bir kişi olarak kaleme alıyorum.”

“Anlaşılan o ki, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen muayyen bir olayla ilgili “hak ihlali” ve yeniden yargılama kararına “uyulmamasına” dair karar, Yargıtay Başkanlığı postunda oturan kişinin yanı sıra, sizlerin de bilgisi dahilinde verilmiştir.”

“Hukuki danışmanlık çalışmaları çerçevesindeki yönlendirmeleri dolayısıyla mahcubiyetini gerektiren bir durumun olmadığı ortaya çıkmış bir kişi olarak, etrafınızı saran veya çevrenizde tuttuğunuz “hukukçu” geçinen çakallar yüzünden, somut hukuki sorunlarla ilgili düşüncelerimi size zamanında arz etme ve yönlendirme kabiliyetim ortadan kalkmıştır.”

“Bu durumu, şahsım için bir eksiklik olarak telakki etmiyorum. Ancak, Hukuka geri dönülmesi dışında hiçbir beklentisi olmayan bir kardeşiniz olarak, bir üyesi olduğum toplumumuzun Hukuk alanındaki geleceğiyle ilgili endişelerim dolayısıyla, sizi Anayasanın Cumhurbaşkanına yüklediği “Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin etme” görevini (m. 104, f. 2) yerine getirmeye davet ediyorum. Selam, saygı ve sağlık dileklerimle.”

İzzet Özgenç’in paylaşımı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir